Historia pewnego mieszkania.
Za każdym razem, kiedy ktoś pierwszy raz przychodzi do mieszkania mojej siostry, od razu zachwyca się widokiem z okien i przepięknymi zachodami słońca.
Szukając mieszkania moja siostra przejrzała nieskończoną ilość ogłoszeń, stron deweloperów, rzutów i wizualizacji i ciągle nie mogła podjąć decyzji. Ja trochę nie mogłam się doczekać, aż coś wybierze i w końcu będę mogła zająć się projektowaniem idealnego dla niej wnętrza. Zniecierpliwiona znalazłam kilka obiecujących inwestycji i skupiłyśmy się tylko na nich. Wybrałyśmy dwie, pojechałyśmy na miejsca budowy i obejrzałyśmy okolicę.
Decyzję o zakupie mieszkania moja siostra podjęła w kilka dni od wizyty na budowie. Miałyśmy to szczęście, że mogłyśmy pochodzić po budującym się już bloku. Nasze „wymarzone” mieszkanie niestety było już sprzedane, ale mieszkanie ponad nim nadal było wolne. To był strzał w dziesiątkę! Okna na południowy zachód, za oknami rzeka i drzewa i ogromny balkon. Mieszkanie w którym od razu można się zakochać.
Kupno mieszkania- trudny wybór.
Później pracując z moimi klientami zauważyłam, że często ich kupno mieszkania nie dla wszystkich jest takie proste, a ostatecznie podjęte decyzje nie zawsze są dobrze przemyślane.
Dlatego jeśli jesteś aktualnie na etapie poszukiwania mieszkania i nie wiesz na co się zdecydować, to poniżej zebrałam wszystkie kryteria, które uważam, że należy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie.
Podzieliłam wszystko na grupy, które można dowoli wartościować według własnych potrzeb i priorytetów.
Pytania.
Najpierw dwa pytania o lokalizację mieszkania na mapie miasta, które mało kto sobie zadaje, a są ogromnie ważne:
– w których dzielnicach czuję się bezpiecznie?
– które dzielnice są dobrze skomunikowane z miejscami dla mnie ważnymi (praca, rodzina, rozrywka)?
Następnie pytania o docelowe przeznaczenie:
– czy to mieszkanie jest moim docelowym miejscem zamieszkania?
– jak wyobrażam sobie swoją rodzinę lub czy moja rodzina jest już kompletna?
– czy chcę wiązać się z danym miejscem na stałe?
Kolejne pytania o budżet:
– czy mieszkanie kupuję za gotówkę czy biorę na nie kredyt?
– czy mieszkanie będę wykańczać sam czy z pomocą ekipy?
– jak łatwo będzie nam sprzedać mieszkanie za kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat?
– czy chcemy po zakupie mieszkania zatrudnić architekta? (to pytanie jest ważne również w kontekście terminów)
Ważne pytania o terminy:
– czy muszę do mieszkania wprowadzić się szybko, czy mogę poczekać kilka miesięcy, a nawet rok
– czy chcemy po zakupie mieszkania zatrudnić architekta? (to pytanie jest ważne również w kontekście budżetu)
Ostatnie pytania o funkcje i nasze potrzeby:
– czy dużo gotujemy?
– jak często przyjmujemy lub nocujemy gości?
– czy dużo czasu spędzamy wspólnie w salonie?
– czy wstajemy rano i wcześnie chodzimy spać, czy odwrotnie?
– jak dużo mamy rzeczy, które wymagają znalezienia miejsca do przechowywania?
– czy marzy nam się ogródek, czy wystarczy duży balkon?
– czy pracujemy z domu?
– w jakim wieku są nasze dzieci?
– czy potrzebujemy więcej niż jednej toalety?
Odpowiedzi.
Dlaczego zaczynamy od lokalizacji? Żeby zawęzić pole poszukiwań i nie przeglądać miliona ofert.
Szukać mieszkania najlepiej na znanych nam, bezpiecznych osiedlach. Takich z dobrą, zróżnicowaną komunikacją miejską, latarniami, placami zabaw dla dzieci i szerokimi chodnikami. Najlepiej z terenami zielonymi lub parkami w pobliżu. W bliskiej odległości od ważnych dla nas miejsc, tak aby nie tracić czasu na dojazdy do pracy, albo móc sprawnie podrzucić dzieci dziadkom pod opiekę. Ważnym jest też żeby nie zbankrutować biorąc nocną taksówkę do domu ?
Pytania o przeznaczenie są równie ważne. Odpowiadają nam na pytanie o to jak dużą kwotę pieniędzy i na jak długo inwestuję. Na przykład: kupując kawalerkę musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli zmienić mieszkanie w przypadku pojawienia się dzieci. Natomiast kupując wielopokojowe mieszkanie i tak musimy przewidzieć większy budżet na jego wykończenie. Nawet jeśli na początek urządzamy jedynie kuchnię i łazienkę.
Pytania o budżet i terminy są niezwykle ważne w kontekście tego czy na przykład nie zdecydować się na mieszkanie z rynku wtórnego. Kupując mieszkanie, w którym możemy zamieszkać od razu, mamy możliwość powoli wykańczać je samodzielnie. To będzie mniej bolesne dla naszego portfela.
Ostatnia grupa pytań dotyczyła ostatecznego wyglądu naszego wymarzonego mieszkania. Tutaj zastanówmy się nad tym jak indywidualne potrzeby każdego użytkownika mieszkania wpływają na jego wygląd i rozplanowanie.
Podsumowanie
Jeśli nadal nie jesteś pewien jakie mieszkanie wybrać, to podam Ci kilka przykładów i rozwiązań. Te przykłady opracowałam na podstawie doświadczeń z pracy z moimi klientami.
Przykład 1:
Rodzina 2+2, która aktualnie ma gdzie mieszkać, powinna szukać mieszkania z co najmniej dwiema sypialniami (jeśli dzieci są jednej płci) lub co najmniej trzema (jeśli dzieci są różnej płci). Ze względu na to, że dzieci najlepiej rozwijają się mając osobne sypialnie. Rodzice przecież też nie powinni spać w salonie. Pokoje dzieci powinny mieć okna wychodzące na południe lub południowy zachód. Wtedy dzieci spędzają w pokoju najwięcej czasu- na przykład odrabiając lekcje po szkole. Sypialnia rodziców powinna być skierowana na wschód lub zachód, w zależności od tego czy wstają wcześnie do pracy, czy raczej wolą wieczorem poczytać książkę. Mieszkanie dla rodziny 2+2 powinno znajdować się w pobliżu szkół i komunikacji miejskiej. Najlepiej blisko centrum i co najmniej jednego większego sklepu. Taka rodzina może poszukać mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, ponieważ nie goni ich czas.
Przykład 2:
Singielka, która planuje kiedyś założyć rodzinę i wynieść się na wieś. Aktualnie wynajmuje mieszkanie i pracuje zdalnie.
W takim wypadku najlepiej jest kupić mieszkanie w dobrym stanie, na rynku wtórnym. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie większa kawalerka lub nieduże dwupokojowe mieszkanie na jednym z większych osiedli w mieście. Takie mieszkanie będzie tańsze niż od dewelopera, z możliwością wprowadzenia „od zaraz” co oszczędzi singielce płacenia dwóch czynszów. Dzięki temu też będzie je łatwo odsprzedać, kiedy sytuacja życiowa się zmieni. Najlepiej gdyby okna takiego mieszkania wychodziły na południe lub zachód, dzięki temu w trakcie pracy i po niej mamy dobrze oświetlone mieszkanie. To niezwykle istotne, kiedy mało się wychodzi z domu i dużo siedzi przed komputerem. Dwa pokoje lub nieco większa powierzchnia pozwalają na wydzielenie miejsca do pracy. Dzięki takiemu wydzielaniu nie kładziemy się spać i nie wstajemy z widokiem na komputer. Dla wielu ludzi pracujących zdalnie jest to czynnik determinujący wybór mieszkania, ponieważ wpływa pozytywnie na work-life balance.
Przykład 3:
Para która ma mały budżet, chce wziąć mieszkanie na kredyt i najchętniej wykonać remont we własnym zakresie, tak aby możliwe najwięcej oszczędzić. Wtedy najlepiej rozglądać się za mieszkaniem z rynku wtórnego, po remoncie, który odbył się kilka lat wcześniej. Dzięki temu oszczędzimy na robieniu elektryki, urządzaniu kuchni czy łazienki, a dzięki malowaniu i doborze mebli dostosowanych do własnego gustu urządzimy przytulne wnętrze niskim kosztem. Oczywiście jest to rozwiązanie, które sprawi, że dłuższy czas będziemy mieszkać we wnętrzu, które ktoś inny zaprojektował dla siebie, a co za tym idzie wiele rozwiązań może nie być dla nas „wymarzonymi”. Jednak w tym wypadku możemy poczekać klika lat i dostosować wszystko do własnych potrzeb.
Przykład 4:
Ostatnim moim przykładem będzie artysta lub artystka. Szukająca jasnego mieszkania do malowania obrazów lub robienia zdjęć, poruszająca się wszędzie rowerem, która będzie chciała podjąć współpracę z architektem wnętrz. W takim wypadku zdecydowanie namawiałbym do kupienia mieszkania w kamienicy w ścisłym centrum. Wiele osób boi się remontów w kamienicach, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Ceglane ściany i drewniane stropy dają morze możliwości aranżacji wnętrza, a wysokie ona i pomieszczenia są bardzo jasne i przyjemne do życia. W takim wypadku na niewielkiej powierzchni zazwyczaj udaje się wydzielić antresolę z miejscem do spania. Płacimy mniej za m2, ale inwestujemy w niepowtarzalną przestrzeń, która niemal nie ma ograniczeń.
Mam nadzieję, że te przykłady dały dość dobry obraz tego czym się kierować przy zakupie mieszkania. Jeśli natomiast potrzebujesz bardziej indywidualnego podejścia, to w następnym akapicie opowiadam o takiej możliwości.
Czy przy zakupie mieszkania może nam pomóc architekt wnętrz?
W każdym wypadku, jeśli po zakupie mieszkanie będziemy chcieli podjąć współpracę z architektem wnętrz, warto skonsultować się z nim przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oczywiście architekt nie będzie wyszukiwał dla Was ofert sprzedaży (nie każdy ma siostrę architekta?), ale pomoże Wam wybrać najlepszą dla Was ofertę z tych uprzednio wyselekcjonowanych. Jeśli mieszkanie jest „dziurą w ziemi”, to projektant wnętrz sprawdzi czy meble, na rzucie od dewelopera nie są przeskalowane, a co za tym idzie, czy pomieścimy wszystkie nasze rzeczy. Zweryfikuje też czy mieszkanie będzie odpowiednio doświetlone w odpowiednich porach dnia. Może też razem z nami przeanalizować potrzeby jakie mamy względem mieszkania oraz podpowiedzieć o co pytać podczas oglądania mieszkań na rynku wtórnym, albo nawet pójść obejrzeć z nami wybrane mieszkanie.
Dodatkowo jeśli chcesz kupić mieszkanie inwestycyjne architekt pomoże Ci ustalić jakie mieszkanie będzie spełniało potrzeby jakiej grupy docelowej. Hej! To niezwykle ważne.
Jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt, a Twój budżet jest okrojony, to może podpowiedzieć jak dopasować Twoje mieszkaniowe upodobania i marzenia do obecnej sytuacji rynkowej.
Dlatego współpraca na tym etapie może odwieść nas od chęci zakupu, lub utwierdzić nas w naszej decyzji.
Warto spotkać się z architektem choćby raz aby rozwiał nasze wątpliwości 🙂
Czy to już koniec?
Uff… Na pewno nie napisałam wszystkiego, bo na temat zakupu mieszkania, można by napisać książkę. Dlatego jeśli chcesz jeszcze bardziej zgłębić temat, to może pomoże Ci kurs od Natalii Szcześniak i Radosława Gajdy (https://kursy.goodidea.archi/product/jak-wybrac-mieszkanie/)? To para świetnych architektów i na pewno po tym kursie zostaniesz specjalistą od zakupu mieszkań. Jeśli jednak chciałbyś umówić się na konsultacje ze mną, to zapraszam do wypełnienia formularza kontaktowego na dole strony: kliknij tutaj aby wypełnić formularz kontaktowy.
A jeśli chcesz być na bieżąco z moją pracą to zapraszam na mój Instagram.
Jeśli natomiast zainteresował Cię projekt mieszkania mojej siostry, to możesz go zobaczyć tutaj:https://atstudio-architektura.pl/projekty/at12_19/